RM resultat Kumite

RM 2015 i Haninge

Kumite herrar +80 kg

1. Fredrik Johansson Gkk

2. Oktay Aliyev Stockholm kyokushin

3. Mattias Lindgren Uppsala

Kumite Herrar -80 kg

1. Rasmus Bergström Bollebyggd

2. Peter Karlsson Husqvarna

3. Simon Eriksson Uppsala

Kumite Herrar -70 kg

1. Stefan Chevrenkov Stockholm kyokushin

2. Christoffer Sjölund kungälv

3. Erik Hägge Gkk

Kumite Damer +65 kg

1. Sara Hägge Gkk

2. Diana Kljajic keiko

3. Amanda Skytt Uppsala

Kumite Damer -65 kg

1. Cecilia Wallin Mjölby

2. Johanna Rapp Stockholms kyokushin

Kumite Damer -55 kg

1. Lena Öierstedt Oyama karatekai

2. Cim Langsteth Uppsala

Stefan Chevrenkov Stockholms Kyokushin

Domarens Pris Dam

Sara Hägge Gkk

Tamashiwari pris

19 st brädor

Fredrik Johansson Gkk


RM 2014 i Uppsala

Herr -70 kg
1. Stefan Chervenko, Stockholms kyokushin
2. Christoffer Sjölund, Kungälv
3. Erik Hägge, Göteborgs karate kai

Herr -80 kg
1. Simon Eriksson, Uppsala Kyokushin
2. Oscar Bertilsson, Uppsala Kyokushin
3. Maher Bahjat, Stockholms kyokushin

Herr +80 kg
1. Fredrik Johansson, Göteborgs karate kai
2. Oktay Aliyev, Stockholms kyokushin
3. Simon Pålsson, Keiko

Damer -65 kg
1. Sanne Larsson, Uppsala kyokushin
2. Johanna Rapp, Stockholms kyokushin
3. Cecilia Wallin, Mjölby budoklubb

Damer + 65 kg
1. Sara Hägge, Göteborgs karate kai
2. Linnea Bengtsson, Bollebygd
3. Viktorija Skorupskyte, Keiko

Specialpriser:

Dam:

Bästa Teknik, Sara Edsberger Kungälvs KK
Bästa Spirit, Sanne Larsson Uppsala KK

Herr:
Bästa Teknik, Stefan Chervenkov Stockholms KK
Bästa Spirit, Josef Högberg Linköpings Budoklubb

Bästa Tamashiwari, Simon Pålsson Keiko

RM 2013 i Haninge

Herr
+80kg
1, Ogtay Aliyev Stockholms kyokushin
2, Jonas Nilsson Märlardalens Kyokushin

-80
1, Jimmie Collin Keiko
2, Oscar Bertilsson Uppsala kyokushin
3, Peter Benisch Stockholms kyokushin

-70
1, Christoffer Sjölund Kungälvs kyokushin
2, Adam Rogård Uppsala Kyokushin
3, Erik Hägge Gkk

Dam
+65
1, Karin Airaksinen Stockholms kyokushin
2, Jessica Struwe Stockholms Kyokushin
3, Jenny Dahlbert Keiko

-65
1, Cecilia Wallin Mjölby Budoklubb
2, Charlotte Eriksson Östersunds Budo Kai
3, Dina Kljajic Keiko

-55
1, Lisa Svedestedt Stockholms Kyokushin
2, Nataly Aguilera Pradenas Banzai Kyokushin
3, Lena Öierstedt Oyama Karate Kai

Domarens Pris Herr
Christoffer Sjölund Kungälvs kyokushin
Domarens Pris Dam
Cecilia Wallin Mjölby Budo Klubb
Tameshiwari pris
17 st bräder
Jimmie Collin


RM 2012 i Lund

-65 kg Damer
1. Dina Kljajic, Keiko
2. Johanna Rapp, Keiko
3. Sara Hägge, Göteborgs Karate Kai

-70 kg Herrar
1. David Engelhardt, Keiko
2. Mattias Carlsson, Linköpings budoklubb
3. Adam Rogård, Uppsala Kyokushin Karate

-80 kg Herrar
1. Oscar Bertilsson, Uppsala Kyokushin Karate
2. Stefan Balatresi, Keiko
3. Carlos Estrada, Keiko

+85 kg Herrar
1. Jimmie Collin, Keiko
2. Simon Pålsson, IF Lunds Karate Kyokushinkai
3. Aistides Fernandes, Banzai Karatekai

Domarnas pris

Herr: Mattias Carlsson, Linköpings budoklubb

Dam: Sarah Edsberger, Kungälv Kyokushin Karate

Högsta totala antalet brädor i tameshiwari:

20 st, Simon Pålsson IF Lunds Karate Kyokushinkai


RM 2011 i Kungälv

Herrar – 70 kg
1. Markus Carlsson
2. David Engelhardt
3. Martin Aparicion

Herrar – 80 kg
1. Jimmie Collin
2. Oscar Bertilsson
3. Simon Eriksson

Herrar + 80 kg
1. Simon Pålsson
2. Burim Salihu
3. Kalle Andersson

Damer – 65 kg
1. Rebecka Pehrsson
2. Johanna Rapp
3. Cecilia Wallin


Result Lag- och Junior-RM 20/11 2010 i Kristinehamn

Lag Herrar

1 Oyama KK, Solna (Pelle Axelsson, Robin Thompson)
2 Uppsala 1 (Poj Mohammed Zadeh, Jimmy Wik, Oscar Bertilsson)
3 Kristinehamn KK (John Fransson, Tobias Backelin, Thomas Dahlander)

Lag Damer

1 Göteborg KK (Sara Hägge, Kristin Berglund, Rebecca Pehrsson)
2 Keiko, Göteborg (Johanna Rapp, Elvedina Kljajic)

Juniorer Herrar -70 kg

1 Erik Hägge, Göteborgs KK
2 Henrik Halvarsson, Skövde
3 Jim Andersson, Huskvarna

Juniorer Herrar +70 kg

1 Nico Klerks, Kristinehamn
2 Dennis Vargblom, Skokloster
3 Alfred Johansson, Banzai

Juniorer Damer -60 kg

1 Karolina Szweczyk, Huskvarna
2 Elin Orenius, Mjölby BK
3 Elin Ångström, Örebro KF

Juniorer Damer +60 kg

1 Hannah Lindholm, Skokloster
2 Hanna Turesson, Skokloster

Till bäste fighters utsågs:

Juniorer damer: Karolina Szweczyk, Huskvarna
Juniorer herrar:Robert Strandberg Lidköping
Damer: Elvedina Kljajic, Keiko (Göteborg)
Herrar: Robin Thompson, Oyama KK (Solna)

 


Individuella RM 2010

Kumite  Herrar – 70 kg

1:a  Mikael Sahlin Keiko
2:a David Engelhardt Keiko
3:a Jimmy Wijk Uppsala

Herrar – 80 kg

1:a Jimmie Collin Keiko
2:a Oscar Bertilsson  Linköping
3:a Pelle Axelsson Oyama

Herrar + 80 kg

1:a Fredrik Olsson Keiko
2:a Benjamin Vladi Kungälv
3:a Fredrik Johansson GKK

Damer – 65 kg

1:a Caroline Kralj Banzai
2:a Cecilia Wallin Mjölby
3:a Rebecka Pehrsson GKK

Damer + 65 kg

1:a Sara Hägge GKK
2:a Sofia Bergenstråle Skokloster
3:a Karin Airaksinen Stockholm


2009 junor-RM

Pojkar -70 kg

 1 Rohan Ebrahimi Banzai
 2  Martin Söderström Mjölby Budoklubb
 3  Viktor Andersson Östersunds Budokai

Pojkar +70 kg

 1 Alexander Karlsson Mjölby Budoklubb
 2  Jonathan Hydén Linköping Kyokushin Center
 3  Robin Israelsson Mjölby Budoklubb

Flickor

 1 Karolina Szewczyk Huskvarna Kyokushin Karate
 2 Ariam Aguilera Banzai
 3  Cecilia Wallin Mjölby Budoklubb

Lag Herrar

1 Keiko 1 Burim Salihu David Engelhardt Daniel Wiberg
2 Linköpings Budoklubb Tobias Odensten Mathias Carlsson Oskar Bertilsson
3 Mjölby Budoklubb Olle Israelsson Tobbe Wiktorsson

Lag Damer

Alicia Edin

 1 Göteborgs Karate Kai Kristina Berglund Sara Hägge Rebecka Persson
 2 Banzai Maria Karakostova Nataly Aguilera
 3 Östersunds Budokai Antonia Sawa Charlotte Eriksson

Bästa Fighter

Pojkar Martin Söderström Mjölby Budoklubb
Flickor Cecilia Wallin Mjölby Budoklubb
Herrar David Engelhardt Keiko
Damer Sofia Bergenstråle Uppsala

2009 RM

Damer kumite -65

1 Rebecca Pehrsson - Göteborgs Karate Kai
2 Caroline Kralj – Banzai Karate Kai
3 Anna Ljung – Umeå Karateklubb
3 Elin Herlitz – Skellefteå Kyokushin Karate

Damer kumite +65

1 Karin Airaksinen – Stockholms Karate Kai
2 Jenny Sandersson – Keiko
3 Maria Andreasson - Göteborgs Karate Kai
3 Sara Hägge - Göteborgs Karate Kai

Herrar kumite -70

1 Martin Aparicio – Uppsala Kyokushin
2 Torbjörn Helmfrid – Uppsala Kyokushin
3 Poja Zadeh – Uppsala Kyokushin
3 Jimmie Wijk – Uppsala Kyokushin

Herrar kumite -80

1 Jimmie Collin – Keiko
2 Adam Rogård – Uppsala Kyokushin
3 Burim Salihu - Göteborgs Karate Kai
3 Daniel Wiberg – Lyksele Kyokushin

Herrar kumite +80

1 Ahmad Farzad – Stockholms Karate Kai
2 Fredrik Johansson – Göteborgs Karate Kai
3 Anders Nordh – Stockholms Karate Kai
3 Karl-Johan Andrén- Uppsala Kyokushin

Fighterpris gick till
Rebecca Pehrsson - Göteborgs Karate Kai
Jimmie Collin – Keiko

Tameshiwaripris gick till
Karl-Johan Andrén- Uppsala Kyokushin (20 brädor)


2008 RM

Individuella

Herrar – Lättvikt -70
David Häggström, Umeå,  Daniel Wiberg, Lyksele,    Tomas Ericsson, Huskvarna

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Keiko,    Marcus Wall, Lund,    Pelle Axelsson, LBK

Herrar – Tungvikt +80
Fredrik Olsson. Keiko,    Daniel Hansson, Östersund,   Oualid Burström, Skellefteå

Damer – Lättvikt -65/-60
Panagiota Likidou, Huskvarna,   Alicia Lind, Umeå Karateklubb,   Anna Ljung, Umeå

Damer – Tungvikt +65
Jenny Sandersson, Keiko,  Natalie Hajas, Lund

Lag och junior

Junior flickor
Caroline Kralj, Banzai, Cecilia Wallin, Mjölby, Sara Hägge, Göteborg

Junior pojkar
Roham Ebrahimi, Banzai, Alexander Karlsson, Mjölby, Axel Helgasson, Banzai

Lag Dam
Keiko, Göteborgs KK

Lag Herr
Keiko, Lund, Uppsala

 


2007 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala,    Anders Näslund, Lunds KarateKyokushinkai,    Jimmy Wijk, Uppsala KyokushinKarate

Herrar – Mellanvikt -80
JBurim Salihu, Göteborgskarate kai,    Per Holmgren, ÖstersundsBudokai,    Marcus Wall, Lunds Karate Kyokushinkai

Herrar – Tungvikt +80
Jimmie Collin, Keiko KarateSällskap,    Fredrik Olssson, Keiko KarateSällskap,  Per Wahlström, UppsalaKyokushin Karate

Damer – Lättvikt -65/-60
Hanna Lundmark, SkellefteåKyokushin Karate,   Alicia Lind, Umeå Karateklubb,   Charlotte Eriksson, ÖstersundsBudokai

Damer – Tungvikt +65
Daniela Erkelenz, Keiko KarateSällskap,  Maria Thörnvall, StockholmsKarate kai


2006 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala    David Häggström, Umeå   Anders Näslund, LundJimmy Wijk, Uppsala

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Keiko    Markus Wall, Lund    KristofferAndersson, GKK    Per Holmgren, Östersund

Herrar – Tungvikt +80
Fredrik Olsson, Keiko    Amir Ghanbari, Umeå   Fredrik Johansson, Uppsala    Per Wahlström, Uppsala

Damer – Lättvikt -65/-60
Veronica Köllås, GKK    Carin Hult, GKK   Panagiota Likidou, Huskvarna    Sandra Hedberg, Center


2005 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala    David Häggström, Umeå   Mattias Backlund, Umeå

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Keiko    Andreas Almén, Center   Per Holmgren, Östersund

Herrar – Tungvikt +80
Fredrik Månsson, Center    Fredrik Harr, Umeå   Daniel Larsson, Center

Damer – Lättvikt -65/-60
Johanna Karlberg-K, Huskvarna    Panagiota Likidou, Huskvarna   Sandra Hedberg, Center

Damer – Tungvikt +65/+60
Daniella Erkelenz, Keiko    Viki Damnjanovska, Keiko   Maria Stensson, GKK


2004 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala    Jonas Nyberg, GKK   Mikael Sahlin, Banzai    Patrik Fransson, Banzai

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Banzai    Andreas Almén, Center   Lukas Boubekeur, Sthlm    Eric Svartström, Uppsala

Herrar – Tungvikt +80
Björn Wessman, Center    Amir Ghanbari, Umeå   Arsenio Fernandes, Banzai    Fredrik Nilsson, Uppsala

Damer – Lättvikt -65/-60
Carin Hult, GKK    Veronica Köllås, GKK   Ellinor Jansson, Sthlm    Maria Larsson, Banzai

Damer – Tungvikt +65/+60
Daniella Erkelenz, Banzai    Maria Stensson, GKK   Viki Damnjanovska, Banzai    Anna Brolin, Center


2003 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala    Tony Casselhag, Lund   Mika Räisinen, Umeå

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Banzai    Per Holmgren, Östersund   Tomas Pentek, GKK

Herrar – Tungvikt +80
Fredrik Nilsson, Uppsala    Andreas Winberg, Lund   Björn Wessman, Center

Damer – Lättvikt -65/-60
Rebecka Pehrsson, GKK    Ping Kam, Banzai    AnnaSohlberg, Uppsala

Damer – Tungvikt +65/+60
Maria Stensson, GKK    Daniella Erkelenz, Banzai   Viki Damnjanovska, Banzai


2002 RM

Herrar – Lättvikt -70
Jon Nylander, Uppsala    Martin Aparicio, Uppsala   Henrik Andersson, Huskvarna

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Banzai    Fredric Fohlin, Visby   Aristides Fernandez, Banzai

Herrar – Tungvikt +80
Amir Ghanbari, Umeå    Kim Ringius, Banzai   Fredrik Sannerhult, Örebro

Damer – Lättvikt -65/-60
Carin Hult, LBK    Eva Jagebo, Söråker   Wanessa Lassarp, Östersund

Damer – Tungvikt +65/+60
Maria Stensson, GKK    Mia Andersson, GKK    KatarinaBoman, Umeå


2001 RM

Herrar – Lättvikt -70
Lukas Boubekeur, Sthlm    Tomas Ericsson, Huskvarna   Martin Aparicio, Uppsala

Herrar – Mellanvikt -80
Benjamin Vladi, Banzai    Aristides Fernandez, Banzai   Kim Ringius, Banzai

Herrar – Tungvikt +80
Jonas Nilsson, GKK    Jonas Ask, Banzai    ReineBillman, Banzai

Damer – Öppen
Carin Hult, Sthlm    Anna Sohlberg, Uppsala    ÅsaArctaedius, Sthlm


2000 RM

Herrar – Lättvikt -70
Aristides Fernandez, Banzai    George Stankovic, Örebro   Alexander Kamoun, Umeå

Herrar – Mellanvikt -80
Oscar Otteborn, Sthlm    Kristoffer Baidring, GKK   Xerxes Malekani, Sthlm

Herrar – Tungvikt +80
Fredrik Harr, Umeå    Amir Ghanbari, Umeå   Tommy Enqvist, Umeå

Damer – Lättvikt -65/-60
Ellinor Jonsson, Örebro    Nina Engqvist, GKK

Damer – Tungvikt +65/+60
Maria Stensson, GKK    Katarina Boman, Umeå


1999 RM

Herrar – Lättvikt -70
Benjamin Vladi, Banzai    Martin Aparicio, Uppsala   Aristides Fernandez, Banzai

Herrar – Mellanvikt -80
Jimmie Collin, Banzai    Fredrik Johansson, Uppsala   Christer Karlsson, Center

Herrar – Tungvikt +80
Niklas Ollvid, GKK    Jonas Nilsson, GKK    HenrikStark, Örebro

Damer – Lättvikt -65/-60
Eva Gustavsson, Krhamn    Marléne Fredman, Banzai   Nina Engqvist, GKK

Damer – Tungvikt +65/+60
Teresa Gallistan, GKK    Petra Glisic, GKK    MariaStensson, GKK


1998 RM

Herrar – Lättvikt -70
Benjamin Vladi, Banzai    Jimmie Collin, Banzai   Torbjörn Helmfrid, Uppsala

Herrar – Mellanvikt -80
Fredrik Johansson, Uppsala    Oscar Brogren, LBK   Robert Lantz, LBK

Herrar – Tungvikt +80
Hasse Johansson, GAP    Mikael Näktergal, Härnösand   Fredrik Harr, Umeå

Damer – Lättvikt -65/-60
Sofia Lantz, LBK    Nina Engqvist, GKK    MarleneFredman, Banzai

Damer – Tungvikt +65/+60
Paula Larsson, LBK    Susanne Annesdotter, Sthlm   Linda Ernholm, Uppsala


1997 RM

Herrar – Lättvikt -70
Benjamin Vladi, Banzai    Rickard Liljeblad, Center   Johan Aspendahl, Visby

Herrar – Mellanvikt -80
Fredric Fohlin, Visby    Niklas Lathinen, Krhamn   Robert Lantz, LBK

Herrar – Tungvikt +80
Wisam Feyli, GAP    Jonas Nilsson, GKK    NiklasOllvid, GKK

Damer – Lättvikt -65/-60
Sofia Lantz, LBK    Carin Hult, Visby    AnnikaPettersson, Banzai

Damer – Tungvikt +65/+60
Paula Larsson, LBK    Anna Classon, Banzai    CamillaWigardtsson, Huskvarna


1996 RM

Herrar – Lättvikt -70
Martin Aparicio, Uppsala    Petter Larsson, Karlstad   Roland Broström, Karlstad

Herrar – Mellanvikt -80
Fredric Fohlin, Visby    Mikael Bergman, Motala   Henrik Lindgren, Karlstad

Herrar – Tungvikt +80
Erik Stenfelt, Chikara    Kaj Kojula, Umeå   Thomas Rathsack, LBK

Damer – Lättvikt -65/-60
Teresa Gallistan, GKK    Sofia Lantz, LBK    EvaGustavsson, Krhamn

Damer – Tungvikt +65/+60
Johanna Malmgren, Karlstad    Virpi Alajarva, Skövde   Petra Glisic, GKK


1995 RM

Herrar – Lättvikt -70
Peter Carlsson, GKK    Johan Isberg, Östersund   Pierre Edlund, Motala

Herrar – Mellanvikt -80
Saku Heikkilä, Sthlm    Fredrik Johansson, Chikara   Mattias Oscarsson, GKK

Herrar – Tungvikt +80
Mikael Wallberg, Motala    Darek Eriksson, Östersund   Thomas Rathsack, LBK


1994 RM

Herrar – Lättvikt -70
Pelle Olsson, Uppsala    Aliveza Jalabi, Shora   Martin Aparicio, Uppsala

Herrar – Mellanvikt -80
Michael Mattsson, Uppsala    Jonas Claesson, LBK   Fredrik Johansson, Chikara

Herrar – Tungvikt +80
Stefan Jonsson, Krhamn    Thomas Rathsack, LBK   Lars Sjöberg, Oyama


1993 RM

Herrar – Lättvikt -70
Pelle Olsson, Uppsala    Jonas Claesson, LBK   Jonas Johansson, Honchu

Herrar – Mellanvikt +80
Wisam Feyli, Chikara    Perry Segerqvist, Chikara   Saku Heikkälä, Sthlm