YUDANSHA

HÄLSODEKLARATION I SAMBAND MED DAN-GRADERING

Sedan 2009 krävs det en hälsodeklaration för att ställa upp på
Dan-gradering i Sverige. Anledningen till kravet är att det varit flera
händelser i samband med graderingarna då det tillstött komplikationer
som kunnat undvikas med en enklare hälsokontroll.

– Den ska intyga att du är fullt frisk att anstränga dig hårt samt har normala reflexer.

– Den bör innehålla en hjärtsjukdomsanamnes. EKG behövs inte i normalfall. Avsikten är att följa RFs riktlinjer ang screening om
plödslig hjärtdöd och då görs ingen sådan utan bara en anamnes över livsstil, upplevda problem och händelser i släkten.

– Som en riktlinje kan följande blankett laddas ner: Health_check_Kyokushin_eng.pdf

RUTINER FÖR ATT GRADERA TILL DANGRADER

För att förbättra samsynen samt utveckla Dangraderingarna har TK beslutat att ändra graderingsrutinerna från och med 2018.

Graderings examinatorer

1.     TK utser en panel av minst 3 examinatorer för respektive graderingstillfälle.

Graderingen sker i två etapper.

1.     Teknisk del med teori, kihon och kata. Genomförs i samband med TK-seminariet i februari.

2.     Kampdel med kumite. Genomförs i samband med Påsk- alternativt Sommarlägret efter eget val.

Ansökan till gradering.

1.     Sökande ska först få en rekommendation från en Shihan i Sverige.

2.     Ansökan görs på det formulär som finns på SKKs hemsida. Den skickas tillsammans med en CV till TKs ordförande alternativt lämnas senast i samband med TK-seminariet på hösten före graderingen. Blankett: SKK_Ansokan_Dangradering

REGLER FÖR TID MELLAN GRADERINGAR

(Baserat på WKOs Internationella regler för graderingar)

Ansökan till gradering kan göras först efter att tiden har nåtts från tidigare gradering.

1 Kyu till 1 Dan=minimum 1 år, (SKK 18 år fyllda)

1 Dan till 2 Dan=minimum 2 år, minst 20 år fyllda

2 Dan till 3 Dan=minimum 3 år, minst 25 år fyllda

3 Dan till 4 Dan=minimum 4 år, minst 30 år fyllda

4 Dan till 5 Dan=minimum 5 år, minst 35 år fyllda

Övriga riktlinjer

Gradering till 1-3 Dan ska genomföras i Sverige. Dispens kan ges till stadigvarande boende i annat land.

Gradering till 4 Dan kan genomföras i samband med EKOs graderingar.

Gradering till 4 och 5 Dan kan genomföras i samband med WKOs graderingar. Dessa sker i mars månad i Japan alternativt i samband med VM.

– Meritförteckningen (CV) ska minst innehålla följande:

  1. Foto
  2. Namn och födelsedata
  3. Karateträning, började när och med vemsamt regelbundenhet
  4. Graderingar, när och för vem.
  5. Läger och kurser
  6. Tävlingsmeriter
  7. Domarmeriter
  8. Klubbledarmeriter
  9. Organisatörsmeriter
  10. Utvecklings arbete inom SKK
  11. Annat utvecklingsarbete relaterat tillKarate (tex SBF etc)
  12. Civilt liv som arbete och annanutbildning.

– Ansökan med meritförteckning ska upprättas och skickas in i fem (5) exemplar till ordförande i Tekniska Kommitten (se under Förtroendevalda).

Efter godkänd Dan-gradering ska den som graderat göra följande för att registrera sin gradering och därefter få certifikat och bälte från WKO i Japan.

1. Överför registeringsavgiften till Country Representatives (Shihan Michael Söderkvist) konto FSB 8147-1,983 073 907-5

VIKTIGT! Ange ditt namn som meddelande i överföringen.

1 Dan 1500 SKR

2 Dan 2000 SKR

3 Dan 2500 SKR

4 Dan 3000 SKR

2. Skicka 2st kort i passfotoformat samt önskad längd på bältet till:

Shihan Michael Söderkvist

Skolgången 12

831 61 ÖSTERSUND

3. Sista datum för Påsk och Sommarlägersgraderingarna är den 31 augusti. Har inte

avgiften och handlingarna inkommit innan dess så får aspiranten vänta tills nästa

sändning.

4. Leverans av certifikat och bälte sker normalt i samband med Lag-RM i

oktober-november.

Country Representative

Michael Söderkvist

SKK har 262 Yudansha

Dan | Namn | Klubb År
8 Collins Howard Göteborgs Karate Kai 2015
8 Fitkin Brian Stockholms Kyokushin Karate 2015
7 Söderkvist Michael Östersunds Budo Kai 2018
6 Nygren Håkan IF Söråkers Kyokushin Karate 2009
6 Payne Lloyd Stockholms Kyokushin Karate 2009
6 Mezsaros Attila Göteborgs Karate Kai 2015
5 Ghanbari Naser Umeå Karate Klubb 2009
5 Bohlin Camilla Stockholms Kyokushin Karate 2011
5 Alajarva Virpi Skövde Karate Kai 2015
5 Minos Georgs Göteborgs Karate Kai 2015
5 Andersson Mikael Kungälv Kyokushin Karate 2018
5 Gamble Allan Stockholms Kyokushin Karate 2018
4 McDonagh Marshall Oyama Karate Kai 1979
4 Jones Steven Örebro Karate Förening 1993
4 Lantz Bo Göteborgs Karate Kai 2005
4 Aparicio Martin KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2013
4 Gundmark Fredrik Linköpings Budoklubb 2013
4 Michailoff Maj-Britt Stockholms Kyokushin Karate 2013
4 Nilsson Mats Mjölby Budoklubb 2013
4 Isberg Johan Östersunds Budo Kai 2014
4 Sjöberg Lars Oyama Karate Kai 2014
4 Tampe Andreas KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2014
4 Collins Theresa Göteborgs Karate Kai 2015
4 Edin Johan KS Umeå Kyokushinkai 2015
4 Nordström Mikael Skellefteå Kyokushin Karate 2015
4 Näktergal Mikael Härnösands Karate Klubb 2015
4 Reyes de la Rosa Louis Göteborgs Karate Kai 2015
4 Peterson Annika Banzai Karate Kai 2017
3 Olofsson Roger Stockholms Kyokushin Karate 1989
3 Sjödin Jonas Huskvarna Kyokushin Karate 1997
3 Lundgren Dolph Stockholms Kyokushin Karate 1998
3 Mattsson Michael KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1998
3 Larsson Dan Banzai Karate Kai 2003
3 Gullbrandsson Tony Göteborgs Karate Kai 2005
3 Sallfeldt George Stockholm Kyokushin Karate 2005
3 Antic Allen Linköpings Budoklubb 2006
3 Karlberg (Kozakura) Johanna Huskvarna Kyokushin Karate 2007
3 Bicho Steenie Luisa Stockholms Kyokushin Karate 2009
3 Minkkinen Pertti Skövde Karate Kai 2010
3 Engqvist Nina Stockholms kyokushin karate 2011
3 Péntek Tomas Göteborgs Karate Kai 2014
3 Burström Oualid Guldstadens Kyokushin Karate 2015
3 Fitkin Maria Stockholms Kyokushin Karate 2016
3 Karlsson Kent Göteborgs Karate Kai 2016
3 Lill Håkan Kristinehamns Kyokushin Karate Do 2017
3 Skane Kent-Ove Kristinehamns Kyokushin Karate Do 2017
3 Edin Alicia KS Umeå Kyokushinkai 2018
3 Gundmark Patrik Linköpings Budoklubb 2018
3 Kanrell Gunilla Örebro Karateförening 2018
3 Wiklund Hans-Ove Härnösands Karateklubb 2018
3 Chadli Nadia IF Lunds Karate Kyokushinkai 2019
3 Helmfrid Torbjörn KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2019
3 Holmgren Per Östersund 2019
3 Torbjörn Gozzi KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2019
2 Söderberg Gregor Kanku Karate Kai 1975
2 Bengtsson Ronald Stockholms Kyokushin Karate 1981
2 Söderberg Conny Stockholms Kyokushin Karate 1981
2 Donatello Flavio Stockholms Kyokushin Karate 1985
2 Andersson Tore Kristinehamns Kyokushin Karate Do 1987
2 Draxler Miriam Stockholms Kyokushin Karate 1993
2 Lindgren Karl-Magnus Huskvarna Kyokushin Karate 1994
2 Widner Thomas Örebro Karate Förening 1994
2 Rosén Reine Huskvarna Kyokushin Karate 1995
2 Järlinge Juhanni Örebro Karate Förening 1996
2 Glimryd Sara Huskvarna Kyokushin Karate 1997
2 Larsson Paula Linköpings Budoklubb 1997
2 Svedberg Tomas Huskvarna Kyokushin Karate 1997
2 Andela Willy Mjölby Budoklubb 1998
2 Johansson Roland Mjölby Budoklubb 1998
2 Gustavsson Eva Kristinehamns Kyokushin Karate Do 1999
2 Hanssen Magnus Banzai Karate Kai 1999
2 Waessman Pähr Östersunds Budo Kai 1999
2 Hansson Anders Umeå Karate Klubb 2000
2 Kronåker Lotta Stockholms Kyokushin Karate 2002
2 Ghanbari Amir Umeå Karate Klubb 2003
2 Nabahi Mehdi Karate Syd IF 2005
2 Rajkovic Goran Göteborgs Karate Kai 2005
2 Eriksson Fredrik Linköpings Budoklubb 2007
2 Johansson Fredrik KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2008
2 Ghose Jörgen Göteborgs Karate Kai 2009
2 Köllås Veronica Göteborgs Karate Kai 2009
2 Eriksson Tommy Sundsvall Kyokushin Karate 2011
2 Öhrberg Niklas Söråkers Karateklubb 2011
2 Niska Stefan Luleå 2012
2 Linderoth Reine Göteborgs Karate Kai 2014
2 Nyman Mats Göteborgs Karate Kai 2014
2 Stålberg Jenny Stockholms Kyokushin Karate 2014
2 Mod Thomas Banzai Karate Kai 2015
2 Rogård Adam Uppsala Kyokushin Karate 2015
2 Thompson Robin Minami Budokai 2015
2 Wall Markus IF Lunds Karate Kyokushinkai 2015
2 Araz Istayfan Stockholms Kyokushin Karate 2016
2 Berglund Antonio Stockholms kyokushin karate 2016
2 Keskin Kaplan Stockholms Kyokushin Karate 2016
2 Ryszard Tarka Göteborgs Karate Kai 2016
2 Karlsson Kenneth Banzai Karate Kai 2017
2 Lundberg Fredrik Luleå Kyokushinkai Karate 2017
2 Bieth Hans Göteborgs Karate Kai 2018
2 Lindgren Lars Guldstadens Kyokushin Karate 2018
2 Odensten Tobias Linköpings Budoklubb 2018
2 Andrén Rebecca KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2019
2 Blomqvist Christopher KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2019
2 Simonsson Peter KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2019
2 Storåker Frode GKK 2019
1 Maas Hannes Karateklubb Suzuki 1970
1 Eibel Josef Vätterstads Karate Klubb 1972
1 Grimståhl Jonny Stockholms Kyokushin Karate 1973
1 Lindau Jack Kuroyama Karate Kai 1973
1 Hörstedt Christer Kamakura Karate Kai 1974
1 Fransson Ronny Göteborgs Karate Kai 1975
1 Robert Karl-Henrik Oyama Karate Kai 1975
1 Eriksson Per Göteborgs Karate Kai 1976
1 Hallden Bo Zen Karate Kai 1976
1 Friberg Bertil Oyama Karate Kai 1978
1 Friberg Göran Oyama Karate Kai 1978
1 Rade Kotur Göteborgs Karate Kai 1978
1 Verstegh Gerharld Oyama Karate Kai 1978
1 Kronander Andre Göteborgs Karate Kai 1979
1 Norrström Anders Stockholms Kyokushin Karate 1979
1 Hermansson Ulf Karlstads Karate Kai 1980
1 Holmgren Tommy Göteborgs Karate Kai 1980
1 Andersen Allan GAP Karateklubb 1981
1 Benda Katrin Texas USA 1981
1 Enander Johan Chikara Karateklubb 1981
1 Edstav Marie Stockholms Kyokushin Karate 1982
1 Wikström Tommy Luleå Kyokushin Klubb 1983
1 Andersson Arn Göteborgs Karate Kai 1985
1 Björklund Anette Stockholms Kyokushin Karate 1985
1 Brovall Torbjörn Göteborgs Karate Kai 1985
1 Hansson Bert Göteborgs Karate Kai 1985
1 Petrone Bengt Göteborgs Karate Kai 1985
1 Carlsson Stefan KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1986
1 Svensson Lars-Erik KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1986
1 Adebeck Håkan KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1987
1 Cesljar Dragan Stockholms Kyokushin Karate 1987
1 Karlsson Sölve Linköping Kyokushin Center 1987
1 Nordenberg Maria KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1987
1 Olofsson Rickard Stockholms Kyokushin Karate 1987
1 Wickberg Ylva KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1987
1 Glisic Dejvid Göteborgs Karate Kai 1988
1 Skogh Roger KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1988
1 Brande Jannica Östersunds Budo Kai 1990
1 Wikinghielm Magnus Motala Karate Do 1991
1 Jönsson Robert Göteborgs Karate Kai 1992
1 Molin Göran Stockholms Kyokushin Karate 1992
1 Eliasson Klas Göteborgs Karate Kai 1994
1 Eriksson Darek Östersunds Budo Kai 1994
1 Feyli Visam GAP Karate Klubb 1994
1 Georgsdotter Kristina Stockholms Kyokushin Karate 1994
1 Johansson Bo Örebro Karate Förening 1994
1 Jonsson Stefan Kristinehamns Kyokushin Karate Do 1994
1 Matacz Antoni Örebro Karate Förening 1994
1 Ohlsson Per KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1994
1 Otterborn Oskar Stockholms Kyokushin Karate 1994
1 Petrén Jessica KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1994
1 Wallberg Anders Kristinehamns Kyokushin Karate Do 1994
1 Wallberg Mikael Motala Karate Do 1994
1 Westerlund Stig Linköpings Budoklubb 1994
1 Wolf Thomas Stockholms Kyokushin Karate 1994
1 Annesdotter Susanne Stockholms Kyokushin Karate 1995
1 Boström Roland Karlstads Karate Kai 1995
1 Heikkilä Saku Stockholms Kyokushin Karate 1995
1 Dietrichson Johan Linköping Kyokushin Center 1996
1 Hellmén Erik Örebro Karate Förening 1996
1 Bärzén Henrik KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1998
1 Espell Joakim Östersunds Budo Kai 1998
1 Lantz Robert Linköpings Budoklubb 1998
1 Lundkvist Lars-Johan Mjölby Budoklubb 1998
1 Olsson Magnus KFUM Uppsala Kyokushin Karate 1998
1 Zeller Tony Kristinehamns Kyokushin Karate Do 1998
1 Strömberg-Glisic Petra Göteborgs Karate Kai 1999
1 Vladi Benjamin Kungälv Kyokushin Karate 1999
1 Boubekeur Lukas Stockholms Kyokushin Karate 2000
1 Carlsson Peter Göteborgs Karate Kai 2000
1 Hult Carin Stockholms Kyokushin Karate 2001
1 Johansson Jan Göteborgs Karate Kai 2001
1 Löfqvist Sten Sundsvall Kyokushin Karate 2001
1 Eriksson Peter Oyama Karate Kai 2002
1 Lindberg Johan Kristinehamns Kyokushin Karate Do 2002
1 Sandqvist Magnus Stockholms Kyokushin 2002
1 Sjödin Thomas KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2002
1 Harr Fredrik Umeå Karate Klubb 2003
1 Malekani Xerxes Stockholm Kyokushin Karate 2003
1 Lundgren Niklas Stockholms Kyokushin Karate 2004
1 Näslund Anders IF Lunds Karate Kyokushinkai 2004
1 Sohlberg Anna KFUM Uppsala Kyokushin 2004
1 Andersson Henrik Stockholms Kyokushin Karate 2005
1 Bonnerud Eva Jagerbo Söråkers Kyokushin Karate 2005
1 Cederstrand Thomas Huskvarna Kyokushin Karate 2005
1 Ericsson Tomas Huskvarna Kyokushin Karate 2005
1 Molin Göran Göteborgs Karate Kai 2005
1 Sallfeldt Ellinor Stockholms Kyokushin Karate 2005
1 Landgren Stefan Härnösands Karateklubb 2006
1 Wennerström Stefan Stockholms Kyokushin Karate 2006
1 Häggström David Umeå Karate Klubb 2007
1 Räisänen Mika Umeå Karate Klubb 2007
1 Sannerhult Fredrik Örebro Karate Förening 2007
1 Andersson Kristoffer Göteborgs Karate Kai 2008
1 Bergenstråle Peder Skokloster 2008
1 Bergenstråle Sofia Skokloster 2008
1 Evestedt Magnus KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2008
1 Ollvid Niklas Göteborgs Karate Kai 2008
1 Zeneli Veton Härnösand 2008
1 Jacobsson Henrik IF Älmhult Kyokushinkai 2010
1 Likidou Panagiota Huskvarna Kyokushin Karate 2010
1 Mäkinen Magnus Örebro Karate Förening 2010
1 Nygren Elenor Skellefteå Kyokushin Karate 2010
1 Präntare Mattias IF Lunds Karate Kyokushinkai 2010
1 Ringius Kim Banzai Karate Kai 2010
1 Axelsson Pelle Oyama Karate Kai 2011
1 Collin Jimmie Keiko Karate Sällskap 2011
1 Fjärem Tina Söråkers Karateklubb 2011
1 Fröjd Erik Sundsvall Kyokushin Karate 2011
1 Lundmark Hanna Guldstadens Kyokushin Karate 2011
1 Nordin Morgan Örebro Karate Förening 2011
1 Gustafsson Emil Skellefteå Kyokushin Karate 2012
1 Nilsson Jonas Mälardalens Kyokushin 2012
1 Nordh Anders Stockholms Kyokushin Karate 2012
1 Andersson Chalita Bollebygd Budo-kai 2013
1 Carlsson Johannes IF Halmstad Kyokushin 2013
1 Franzén Lars Banzai Karate Kai 2013
1 Freij Johan KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2013
1 Granstrand Niclas Huskvarna Kyokushin Karate 2013
1 Hägge Ulrik Göteborgs Karate Kai 2013
1 Karlsson Hans Banzai Karate Kai 2013
1 Chervenkov Stefan Stockholms Kyokushin Karate 2014
1 Lundgren Daniel Luleå Kyokushin Klubb 2014
1 Maggi Gino Göteborgs Karate Kai 2014
1 Berg Lars GKK 2015
1 Ebrahimi Roham Banzai Karate Kai 2015
1 Johansson Torbjörn GKK 2015
1 Magnusson Eric Banzai Karate Kai 2015
1 Milleström Mattias Huskvarna 2015
1 Israelsson Helena Örebro Karate Förening 2016
1 Jurgilaitis Andrius IF Lunds Karate Kyokushinkai 2016
1 Kanrell Mikael Örebro Karate Förening 2016
1 Lindh Magnus Sundsvall Kyokushin Karate 2016
1 Lleshi Viktor Örebro Karate Förening 2016
1 Panula Tapani KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2016
1 Skytt Lotta KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2016
1 Collstam Marcus Kristinehamns Kyokushin Karate Do 2017
1 Eriksson Charlotte Östersunds Budo Kai 2017
1 Forsberg Örjan Stockholms Kyokushin Karate 2017
1 Melin Åsa Kristinehamns Kyokushin Karate-Do 2017
1 Nyberg Fredrik IF Lunds Karate Kyokushinkai 2017
1 Tangen Stefan Stockholms kyokushin Karate 2017
1 W Flodén Emma KS Umeå Kyokushinkai 2017
1 Woldemichael Isac KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2017
1 Ella Elvander KFUM Uppsala Kyokushin Karate 2018
1 Lena Lundberg Higberg Luleå Kyokushin Karate 2018
1 Lena Öierstedt Stockholm Kyokushin Karate 2018
1 Michael Bergström KS Umeå Kyokushinkai 2018
1 Robert Strandberg Lidköpings Kyokushin Karate 2018
1 Björk Joakim Bollebygd Budo-kai 2019
1 Elin Herlitz Stockholm Kyokushin Karate 2019
1 Elin Åsklund Kazumi IF 2019
1 Josef Siwik Stockholm Kyokushin Karate 2019
1 Normark Diana Umeå Karate Klub 2019
1 Ping Kam Keiko Karate Sällskap 2019
1 Sakar Osman IF Lunds Karate Kyokushinkai 2019
1 Sörman Patrik KS Umeå Kyokushinkai 2019
1 Vikström Peter Umeå Karate Klub 2019

Swedish Open 2020

The tournament is open for all Kyokushin fighters, but there will be a limit of 16 fighters in each category.

Rules are going to be Kyokushin international Kumite standard.

Nyheter

Senaste nytt från organisationen

Tävlingar

Dokument, datum, information osv.

Aktiviteter

Här listar vi alla aktiviteter